Jesteś naszym 1506748 odwiedzającym. Aktualnie jest:
20 gości
0 zalogowanych użytkowników.


2017-02-04 - ETNICZNE TAŃCE W KRĘGU
Wykładowca: Jolanta Misiarz
Miejsce: Warszawa

W dawnych, plemiennych społecznościach krąg był miejscem wyjątkowym. We wspólnocie kręgu dawniej pracowano i świętowano, smucono się i radowano. A przy tym wszystkim – tańczono.ETNICZNE TAŃCE W KRĘGU
prowadzi Jolanta Misiarz
4-5 lutego 2017 w Warszawie

W dawnych, plemiennych społecznościach krąg był miejscem wyjątkowym. Był świętą przestrzenią, w której spotykano się, żeby ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem i podejmować ważne decyzje. Kręgi gromadziły się wokół ludzi w najważniejszych, przełomowych chwilach ich życia – gdy przychodzili na świat, wkraczali w dorosłe życie, zostawali rodzicami, a także wtedy, gdy ich ziemska wędrówka dobiegała końca. Każdy w kręgu był równy, miał w nim swoje miejsce i mógł liczyć na jego wsparcie, ale też każdy był za krąg w równym stopniu odpowiedzialny. We wspólnocie kręgu dawniej pracowano i świętowano, smucono się i radowano. A przy tym wszystkim – tańczono.

Etniczne tańce w kręgu, do których zapraszam, pochodzą z wielu różnych zakątków: z Rosji, Armenii i Rumunii, z kultury żydowskiej, cygańskiej i celtyckiej, a nawet z tradycji indiańskiej. Przede wszystkim jednak zatańczymy tańce bałkańskie, przybyłe z Grecji, Bułgarii, Macedonii i Serbii, gdzie folklor jest wciąż żywy, a ludzie w różnym wieku nadal chwytają się za ręce i wspólnie tańczą – w tawernach i na ulicach, w ogrodach, na łąkach i na szczytach gór. Wiele tańców bałkańskich to tańce bardzo stare, rdzenne, towarzyszące ludziom od wieków. Niektóre są związane z ważnymi wydarzeniami, takimi jak zakochanie, wesele czy narodziny dziecka, inne – obrazują nurt codziennego życia lub odwołują się do sił natury z jej cyklicznością i żywiołami. Niektóre tańce są dynamiczne, inne liryczne, z przytupem lub zadumą, budzą radość lub refleksję. Zawsze są tańczone razem z innymi, zawsze blisko życia i w kontakcie z ziemią, zawsze do pięknej, tradycyjnej muzyki.

Podczas warsztatu skontaktujemy się ze sobą, spotkamy z innymi oraz doświadczymy wspólnoty. Będziemy mieć okazję nawiązać kontakt z ciałem, zwiększyć poczucie bycia tu-i-teraz oraz przyjrzeć się sobie w tanecznych relacjach z innymi. Przede wszystkim jednak skupimy się na samym tańczeniu w kręgu. Pewnie zatańczymy bułgarskie Prawo Horo, które pokazuje, jak natura, a my z nią, zatacza cykle życia – czasem idąc do przodu, a czasem do tyłu, czasem kwitnąc, a czasem odpoczywając. Być może zatańczymy Tread Gently, które nauczy nas łagodnie stąpać po ziemi, oddychać powietrzem, kołysać się na wodzie i sięgać po ogień.

Jeśli pragniesz doświadczyć wspólnoty i energii płynącej ze wspólnego tańca, jeśli chcesz wrócić do korzeni i poczuć, jak nasi przodkowie wyrażali swoje emocje i jedność z ludźmi i matką naturą – ten warsztat jest dla Ciebie! Wszystkie tańce są uczone od podstaw, nie są potrzebne żadne umiejętności taneczne. Po zajęciach wrócisz do domu zrelaksowana/zrelaksowany, a Twoje ciało pełne nowych dźwięków i wibracji z radością rozpocznie kolejny dzień.

Jola prowadziła tańce w kręgu na wakacyjnym wyjeździe z Akademią Życia i to co poczułam i przeżyłam podczas jej zajęć zainspirowało mnie, aby ją zaprosić do Warszawy.   
 
Agnieszka Jurko


Prowadząca Jolanta Misiarz: z wykształcenia  filolożka, arte- i choreoterapeutka. Ukończyła między innymi Podyplomowe Studium Arteterapii organizowane przez Polski Instytut Ericksonowski oraz szkolenie metodyczne z zakresu choreoterapii prowadzone przez dr Marzenę Śniarowską-Tlatlik. Taniec jest jej pasją. Z ciekawością przygląda się, w jaki sposób z jednej strony odzwierciedla on różne aspekty życia, a z drugiej – na nie wpływa. Od 2008 roku jest instruktorką etnicznych tańców w kręgu, w których zakochała się od pierwszego zatańczenia. Przetańczyła kilkaset tańców z różnych zakątków Europy i wciąż mam ochotę na więcej! Wciąż rozwija umiejętności taneczne na warsztatach i seminariach w kraju i za granicą, także u źródła – na Bałkanach. Do tego śpiewa białym głosem w Zespole Pieśni Tradycyjnej „Kuczeryki”. Więcej o Joli na: w-kregu-tanca.blogspot.com

Zapisy: Agnieszka Jurko, email: agnieszka@agnieszkajurko.pl, 501 625 528

Cena: 340 zł lub 290 zł w przypadku całej wpłaty do 20 stycznia 2017 na konto organizatorki

Miejsce: ul. Nowolipki 21 A

Pełna informacja:
http://www.agnieszkajurko.pl/akademia-zycia-menu/830-etnicznetance.htmlDodaj swój komentarz|Wersja do wydruku

Merkaba, święta geometria
Nowe wydarzenia

  • KOBIECOŚĆ, MĘSKOŚĆ - SPOTKANIE
    Pojawiliśmy się na tym świecie jako kobiety i mężczyźni i żyjemy na nim tu i teraz jako kobiety i mężczyźni. Jednocześnie, tak jak to pokazuje znak yin-yang, nosimy w sobie cząstkę tej drugiej energii…

  • ZMIEŃ SWOJE FALE MÓZGOWE, ZMIEŃ SWOJE ŻYCIE
    Zapraszamy na pierwszy w Polsce wykład z Alice Miller - trenerką w Instytucie Biocybernaut, w placówce będącej światowym liderem w dziedzinie prowadzenia treningów z neurofeedbacku fal mózgowych.

  • AKTYWACJA STAROŻYTNEJ WIEDZY
    Zapraszamy na 15 medytacyjny wyjazd do mistycznego Egiptu organizowany dla polskich uczestników. Wyjazd zawiera unikalny program obejmujący dwudniowy warsztat oraz prywatny pobyt i medytacje w Wielkiej Piramidzie Cheopsa oraz bezpośrednio przy Sfinksie.  • Eksploracje świadomości - Merkaba, medytacje, hemi-sync, warsztaty rozwoju osobistego